Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi

Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi

Uluslararası İslami bir üniversitesinin kurulması, islami Şura Meclisinin 9 Ocak 1984 günü gerçekleştirilen oturumunda kararlaştırıldı ve 19 Ocak 1984 tarihinde Anayayı Koruma Konseyinin onayından geçti. Onaylanan yasa gereği kurulması ön görülen bilimsel kurumun, Kültürel Devrim Yüksek Konseyi tüzüğünde de vurgulanan kuruluş amacı, İran İslam İnkılabı yüce rehberi Hz. İmam Humeyni’nin görüşünü esas almaktadır. 1991 yılında kurulan üniversite 1992 yılında Gazvin Dehhoda Yüksek Öğretim Kurumuyla birleşetirilerek, İmam Humeyni Üniversitesi adı altında yeni bir ünivesite olarak hizmete açıldı.  

Fakülteler :

Şimdilik 6 fakülteden oluşan üniversitenin akademik birimleri şöyle :

 Edebiyat ve İnsani bilimler Fakültesi;

İlahiyat ve İslami bilimler fakültesi;

Sosyal bilimler fakültesi;

Temal bilimler fakültesi;

Fen ve mühendislik fakültesi;

Mimarlık ve şehircilik fakültesi;

Farsça Öğretim merkezi;

Kütüphane : 4062 m2’lik arazi üzerine kurulan üniversitenin merkez kütüphanesi 2000 yılında hizmete açılmıştır. Kütüphanede Farsça, Arabca ve Latince’den oluşan 70,000 cilt kitap bulunmaktadır. Bunların 8000’i kaynak kitaplarda oluşmaktadır. Üniversite öğrencileri ve öğretim görevlilerinin yanısıra, diğer akademik kurumlardan gelen araştırmacılar da buradaki kitaplardan yararlanmaktadırlar.  

Anabilim alanları :

Ön lisans 2 alan, lisans 34 alan, doğrudan yüksek lisansa 1 alan, yüksek lisans 32 alan, dokora 6 alan (matematik 2 alan, Fars dili ve edebiyatı, Kimya - analiz bölümü -, mimarlık mühendislik - santral yapı tasarımı alt kategorisi - ve gelecek araştırmaları).

Akademik kadro sayısı : 179

Yerli ve yabancı öğrenci taoplam sayısı : 8000

Yabancı Öğrenci kabulü :

Yabancı öğrenci kabulü yasasında yapılan değişiklikler gereğince yabancı öğrenciler sadece burssuz olarak kabul edilmektedir. İmam Humeyni üniversitesinde tahsil almak  isteyen adaylar, başvuru formunu doldurduktan sonra istenilen belgelerle birlikte yabancı öğrenciler sekreterliğine göndermelidirler.

Daha fazla bili için : 0098 281 367 95 42 telefon numarası veya admisson@ikiu.ac.ir   e-mail adresi vastasıyla bayan Nercis Hasanpur’la irtibat kuru bilirsiniz.