Türkiye ve İran’ın Ortak Sınır Güvenliği Çalışmaları

Tahran, 29 Temmuz 2011 - MHA/Urumiye – İran İslam Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanı, Türkiye ve İran arasında teamül ve işbirliği artışına dikkat çekerek, gelecek yıl Türkiye ile ortak sınırların durumunun daha da iyileştirilerek, istenilen seviyeye getirileceğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanı İsmail Ahmedi Mukaddem, Mehr muhabirine dün yaptığı bir açıklamada, terör örgütü grupların artan tahriklerine ve bu terör gruplarına komşu ülkelerin verdiği desteğe işaret ederek, İslam İnkılabı’nın gerçekleştiği günden bugüne kadar ülke sınırlarında özellikle de Batı Azerbaycan sınırında bu gibi terör tahrikleri ile karşı karşıya kaldıklarını ve emniyeti sağlamak için sürekli sınır projeleri uygulamakta olduklarını söyledi.

Ahmedi Mukaddem, ülke sınırlarında sınır güvenliği sürekli kılmak için komşu ülkelerle teamül ve işbirliğine ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, İran’ın Batı sınırlarında bizzat Amerika ve İsrail tarafından desteklenen terör grupları olduğunu bildiklerini ve bu doğrultuda Türkiye ile İran-Türkiye sınırında etkili çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Sınırların güvenliğini sağlamak için Türkiye’nin güvenlik güçleri yetkilileri ile işbirliği içinde çalıştıklarını da söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanı, son yıllarda sınır güvenliğinin iyileştirildiğini ve gelecek yıl Türk tarafı yetkililerinin çalışmalarıyla Türkiye sınırlarının durumunun da iyileştirilerek, istenilen seviyeye ulaşılacağını sözlerine ekledi.

Güvenlik Güçleri Komutanı İsmail Ahmedi Mukaddem, İran’ın Irak ile olan sınırındaki güvenlik eksikliğinin ise Irak Hükümeti’nin ve özellikle Irak Kürdistanı Yönetimi’nin kontrol yetersizliğinden kaynaklandığını ve bu yüzden birçok sorunun özellikle söz konusu bu mıntıkada ortaya çıktığını söyledi.

Irak Hükümeti ve Irak Kürdistanı Yönetimi’nin yakalama yöntemlerindeki zayıflıklar, olanaklarının sınırlı olması ve kontrol sağlama konusundaki eksikliklerinin, İran ve Irak sınırlarında terörist grupların bulunmasına imkan sağladığını belirten Ahmedi Mukaddem, İran’ın diplomasi yollarını kullanarak bir an önce Irak Hükümeti’ni konuyu takip ederek, terörist gruplarla mücadele konusunda yükümlülüklerini yerine getirmesinin sağlaması gerektiğini söyledi.

İran’ın Doğu sınırları hakkında da görüş bildiren Ahmedi Mukaddem, geçtiğimiz yıllarda sınır kontrollerinin savunma ağırlıklı yaplıdığına işaret ederek, 4. Sınır Gelişme Programı’nın, yatımcıların da katkısıyla arzu edilen seviyeye ulaştığını ve bu yıl İran’ın bütün Doğu sınırlarının tamamında güvenlik güçlerinin hakim olacağını belirtti.

Güvenlik Güçleri Komutanı, İran sınır bölgelerindeki terör tahriklerinin Amerika ve İsrail’in destekleriyle meydana geldiğini ifade ederek, birçok Batı ülkesinde de meydana gelen terör olaylarının İslam adına ve İslam’a zarar vermek hedefiyle yapıldığını ve terörislerin Amerikan ve İsrail İstihbarat servislerinden destek aldıklarını itiraf ettiklerini söyledi.